Skvelé nápady na dizajn terasy

Máte malú terasu alebo balkón a chcete využiť čo najlepšie priestor, ktorý Vám poskytuje? Dobre navrhnutá terasa poskytne oázu pokoja aj uprostred rušného mestského zhonu. Obmedzený prístup v týchto malých priestoroch vyžaduje kreatívne riešenie dizajnu. Nechajte sa inšpirovať týmito elegantnými dizajnmi.

terasa dizajn zuma

Využite priestor na výsadbu zelene, ktorá ho osvieži. Umiestnenie rastlín okolo terasy vytvára pocit, že Vás plne obklopuje zeleň a zároveň ostáva dostatok priestoru na nábytok. Zmiešanie niekoľkých okrasných drevín dodá výškovú vizualizáciu priestoru. Ak nie je priestor rozsiahly, nepreháňajte to s paletou farieb. Ako je vidno opakované umiestnenie dvoch – troch rastlín má výraznejší efekt ako mix rastlín.

ziva terasa zuma

Ak máte zástavbu v blízkej tesnosti, vysoké oplotenie spraví zázrak. Vysoké rastliny alebo krytie so zeleňou na vrchu zmení nevýhodu blízkej steny na krásnu ilúziu stupňovitej záhrady. Okrem toho ostane takmer celá plocha podlahy priestranná a voľná pre nábytok a pohyb po priestore.

podsvietena terasa zuma design

Bodové osvetlenie pridá nie len na praktickosti použitia terasy po zotmení, ale dodá aj dramatický vzhľad. Osvetlenie môžete však vyriešiť aj LED pásikmi s nastaviteľnou úrovňou svetla. Tie môžete umiestniť po okrajoch terasy, pod nábytok alebo ich ukryť pod závesy. Vystúpia tým aj samotné prvky použité na terase.

terasa otvorena zuma

Pri zariaďovaní malých priestorov môže byť lákavé, zmestiť do priestoru veľa malých rastlín. Pravda je opakom. Použite radšej jednu – dve veľké rastliny s veľkorysými proporciami a budete sa cítiť ako v sviežom úkryte zelenej strechy. Pre klasické balkóny je vhodná sofa na celú šírku balkóna pre pohodlné sedenie. Za ňou vytvorte „zelenú obrazovku“ použitím napríklad bambusov alebo ťahavých rastlín a stále ostane dosť priestoru pre pohodlie.